Wstępne podsumowanie sezonu turystycznego w zabytkowej kamienicy „Niemczówka”

Odsłony: 356
Sezon turystyczny 2019 r. w kamienicy „Niemczówka” przyniósł wiele nowych atrakcji turystycznych, zachęcających do odwiedzania tego miejsca. Niewątpliwie największą z nich było odsłonięcie makiety Zamku Królewskiego w Chęcinach, umieszczonej w zabytkowych piwnicach budynku. Model twierdzy przedstawia jej stan z początku XVII wieku, kiedy to została odrestaurowana po zniszczeniach z okresu rokoszu Zebrzydowskiego. Makieta jest dziełem Marcina Jabłońskiego, który w oparciu o źródła pisane i ikonografię wiernie odtworzył wygląd zamku w skali 1:72. Dzięki jego zabiegom turysta ma możliwość z łatwością skonfrontować to, jak warownia prezentowała się w jej najlepszym okresie, a jakie jej pozostałości górują obecnie nad średniowiecznymi Chęcinami.

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszą się również wyeksponowane repliki uzbrojenia, znajdujące się w Zbrojowni. Choć wystawa ma swoje początki w 2018 r., jednak dzięki licznym zabiegom udało się wyposażyć ją o kilka nowych, interesujących eksponatów (m.in. postać pancernego i husarza). Ekspozycja jest niezwykle interesująca dla pasjonatów militariów, a także miłośników historii. Jest też ciekawym tłem do robienia pamiątkowych fotografii.

Stałym elementem „Niemczówki” jest również wystawa zdjęć z kręconego w latach 60-tych XX w. filmu „Pan Wołodyjowski”. Galeria fotografii prezentuje kulisy produkcji tego epokowego dzieła w reżyserii Jerzego Hoffmana. Znajduje ona poczesne miejsce pośród zabytkowych podziemi kamienicy, ponieważ właśnie w Chęcinach, nieopodal Zamku Królewskiego, kręcone były sceny batalistyczne oblężenia Kamieńca Podolskiego. Fotografie w oczywisty sposób przedstawiają, że to nie średniowieczna warownia, lecz dobudowana obok makieta zamku stanowiła tło dla wydarzeń w filmie.

Poza wspomnianą galerią zdjęć, podziemia „Niemczówki” stały się w 2019 r. stałym miejscem ekspozycji wystaw artystycznych. W klimatycznych pomieszczeniach swoje prace zaprezentowali m.in. Henryk Sarna („Pocztówki z podróży pędzlem malowane”), Krystyna Wigurska („Subtelność przyrody w malarstwie Krystyny Wigurskiej”), Sylwia Bandura („Sylwia Bandura – malarstwo”), Elżbieta Chojak-Myśko („Dialogue with Art”), Jolanta Ziętal („Chęciny pędzlem Jolanty Ziętal”), czy Marek Stefaniak („Świat igłą malowany”). Artyści w swoich dziełach często skupiali się na zaprezentowaniu Chęcin i okolic, a szczególnie majestatycznego Zamku Królewskiego.

W okresie do końca września 2019 r. kamienicę „Niemczówka” odwiedziło ponad 20 tys. turystów, nie tylko z Polski, ale i całego globu. Miejsce to cieszy się coraz większą popularnością, szczególnie ze względu na żywą współpracę z Zamkiem Królewskim. Zakup biletu wstępu do warowni upoważnia bowiem turystów do odwiedzenia kamienicy, dzięki czemu staje się ona naturalną kontynuacją zwiedzania zabytku. W Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej, znajdującym się w „Niemczówce”, turysta może zarazem zasięgnąć potrzebnej wiedzy nt. okolicznych atrakcji, jak i zakupić pamiątkowe gadżety. Wśród nich znajdują się m.in. naklejki, magnesy, kubki, pocztówki, a także folder, książka czy mapy turystyczne.

W trakcie sezonu turystycznego 2019 r. „Niemczówkę” odwiedziło wiele grup zorganizowanych, szczególnie dzieci i młodzieży szkolnej. W stałej ofercie Zamku znajdują się lekcje tematyczne i historyczne, odbywające się w Sali Wielkiej kamienicy, które skierowane są głównie do najmłodszych. Prowadzone są w ciekawy i niestandardowy sposób przez pracowników Informacji Turystycznej, którzy specjalnie na tę okazję ubierają stroje epokowe. Uczestnicy zajęć angażowani są do współdziałania z prowadzącym, dzięki czemu prezentowane lekcje nie są nudne, wręcz pobudzają do kreatywnego myślenia. Z okazji Dnia Dziecka przygotowane zostały również warsztaty dla najmłodszych, podczas których wykonać mogli np. mieczyk z balona czy pamiątkową koronę.

Przekraczając progi renesansowej, szesnastowiecznej kamienicy turysta przenosi się do dawnych czasów, a to dzięki klimatycznej muzyce. Duże wrażenie na zwiedzających budzą oryginalne elementy wystroju budynku, m.in. kamienne portale z inskrypcjami, siedemnastowieczna belka stropowa w Sali Wielkiej czy pozostałości po żydowskich mieszkańcach „Niemczówki” (mezuzy). Należy też wspomnieć o urokliwym dziedzińcu, gdzie w słoneczne dni można odpocząć i nabrać sił. Nie ustając w działaniach, planowane są kolejne atrakcje, które w jeszcze większy sposób popularyzować będą ten obiekt, jako jeden z najważniejszych zabytków średniowiecznych Chęcin.
Drukuj