Image is not available
Slider
Image

Warsztaty weekendowe w Centrum Nauki Leonardo da Vinci

Warsztaty weekendowe
18-19 sierpnia 2018

Sobota:

11:00 – „Gleba- żywiciel przyrody ”

15:00 – „Mydło – pogromca brudu” – rezerwacja dla grupy

16:30 – „Gleba- żywiciel przyrody ”

 

Niedziela:

12:00 – „Gleba – żywiciel przyrody”

14:00 – „Gdzie jest ten kraj, w którym pieprz rośnie?”

15:30 – „Gleba – żywiciel przyrody”

16:30 – „Gdzie jest ten kraj, w którym pieprz rośnie?”

 

„Gleba – żywiciel przyrody”

Badanie właściwości fizyko-chemicznych gleb (np. czarnoziemów, bielic, ziem ryżowych) pod kątem ich użyteczności dla potrzeb rolnictwa.

Jakie tajemnice kryje w sobie niepozorna gleba? Jakie organizmy ją zamieszkują, i jak są zbudowane? Odpowiedzi na te i inne pytania, uczestnicy warsztatów uzyskają, wykonując szereg doświadczeń fizyko-chemicznych z wykorzystaniem technik stosowanych w laboratoriach. Uczestnicy warsztatów sprawdzą strukturę, uziarnienie, właściwości sorpcyjne oraz pH różnych próbek gleby. Dzięki temu przekonają się, że taki pospolity składnik przyrody, kryje w sobie wiele zagadek, których odkrywanie może być niezwykłą przygodą.

 

„Gdzie jest ten kraj, w którym pieprz rośnie”

Zajęcia poruszające tematykę z zakresu przypraw i ziołolecznictwa. Co to jest pieprz ziołowy? Czy pieprz biały i czarny pochodzi z tej samej rośliny? Czy za pomocą węchu można odgadnąć czy przyprawa jest słodka czy ostra? To tylko niektóre z pytań, na które postaramy się odpowiedzieć na zajęciach. Dodatkowo każdy z uczestników wykona swoją wyjątkową mieszankę przypraw, którą zabierze do domu.

 

„Mydło – pogromca brudu”

Uczestnicy warsztatów poznają historię mydła, dowiedzą się jak powstaje, jakie ma właściwości i dlaczego się pieni. Odpowiedzi na te, i inne pytania młodzi naukowcy uzyskają, przeprowadzając szereg doświadczeń chemicznych. Mydło bowiem, to nie tylko pachnąca kostka usuwająca brud, ale dla chemika mydła to przede wszystkim sole kwasów tłuszczowych. W zależności od substratów możemy uzyskać miękkie mydło szare, twarde sodowe bądź słabo rozpuszczalne litowe. Podczas warsztatów, dzieci samodzielnie pod okiem prowadzącego, wykonają jedno z wyżej wymienionych -kolorowe i pachnące mydełko glicerynowe. Gotowy produkt, ładnie zapakowany może być ciekawą ozdobą łazienki albo stanowić oryginalny prezent dla bliskiej osoby.

Gmina Chęciny

facebook

instagram

youtube

trip advisor

Zamek Królewski w Chęcinach

Niemczówka

Geopark Świętokrzyski

Synagoga w Chęcinach