Image is not available
Slider
Image

Warsztaty i pokazy naukowe w Centrum Nauki Leonardo da Vinci!

Sobota:
12:00 – „Świet(l)ne eksperymenty ”
14:00 – „Ja jako farmaceuta”
15:30 – „Mydło – pogromca brudu”
 
Niedziela:
12:00 – „Cukiereczku powiedz przecie, gdzie się kryjesz na tym świecie?”
14:00 – „Świet(l)ne eksperymenty”
15:30 – „Gdzie jest kraj, w którym pieprz rośnie?”
 
„Świet(l)ne eksperymenty”
Zajęcia o charakterze doświadczalnym ukazujące rolę światła w przyrodzie. Uczestnicy zajęć, będą mogli poznać różne przyczyny świecenia ciał stałych, cieczy i gazów z uwzględnieniem procesów fizycznych, chemicznych i biologicznych, na przykładzie wybranych zjawisk przyrodniczych. Szczególnie ciekawym zjawiskiem, omawianym na zajęciach będzie luminescencja, polegająca na emisji światła widzialnego. Dzieciaki samodzielnie stworzą ciecze o właściwościach luminescencyjnych, wykorzystując do tego tusze z wkładów do zakreślaczy, skrobię, tonic czy wodę i lampę UV.
 
„Ja jako farmaceuta”
Podczas warsztatów odpowiemy na pytania, czym zajmują się farmaceuci, jak powstają leki w recepturze apteki oraz jak powstają kosmetyki do pielęgnacji ciała i włosów? Każdy uczestnik pozna najpopularniejsze rodzaje maści, dowie się jak one powstają i wykona kilka minikosmetyków np. prostą maść chroniącą skórę przed czynnikami atmosferycznymi, musujące kulki do kąpieli, peeling lub maseczkę do włosów.
 
„Mydło – pogromca brudu”
Uczestnicy warsztatów poznają historię mydła, dowiedzą się jak powstaje, jakie ma właściwości i dlaczego się pieni. Odpowiedzi na te, i inne pytania młodzi naukowcy uzyskają, przeprowadzając szereg doświadczeń chemicznych. Mydło bowiem, to nie tylko pachnąca kostka usuwająca brud, ale dla chemika mydła to przede wszystkim sole kwasów tłuszczowych. W zależności od substratów możemy uzyskać miękkie mydło szare, twarde sodowe bądź słabo rozpuszczalne litowe. Podczas warsztatów, dzieci samodzielnie pod okiem prowadzącego, wykonają jedno z wyżej wymienionych – kolorowe i pachnące mydełko glicerynowe. Gotowy produkt, ładnie zapakowany może być ciekawą ozdobą łazienki albo stanowić oryginalny prezent dla bliskiej osoby.
 
„Cukiereczku powiedz przecie, gdzie się kryjesz na tym świecie?”
Cukier jest to powszechnie lubiany związek chemiczny. Swoją sławę zyskał niewątpliwie dzięki temu, iż niesie za sobą słodkie odczucia smakowe, co w przyjemny sposób pobudza ludzkie podniebienia. Co jednak sprawia, iż spośród pięciu podstawowych smaków, najchętniej wybieramy właśnie słodycz? Na to oraz wiele innych pytań odpowiemy sobie w trakcie niniejszych warsztatów. Uczestnicy zajęć dowiedzą się nie tylko, dlaczego słodycze smakują ludziom tak bardzo, ale również, w jakich produktach spożywczych jest spotykany cukier. Dodatkowo poznają, jaką główną rolę odgrywa on w organizmach żywych oraz jakie konsekwencje mogą wystąpić, gdy spożywamy go w nadmiarze. Ponadto uczniowie zgłębią tajniki produkcji, lubianych powszechnie żelowych misiów, a także pod okiem prowadzącego wykonają własne żelki.
 
„Gdzie jest ten kraj, w którym pieprz rośnie?”
Zajęcia poruszające tematykę z zakresu przypraw i ziołolecznictwa. Co to jest pieprz ziołowy? Czy pieprz biały i czarny pochodzi z tej samej rośliny? Czy za pomocą węchu można odgadnąć czy przyprawa jest słodka czy ostra? To tylko niektóre z pytań, na które postaramy się odpowiedzieć na zajęciach. Dodatkowo każdy z uczestników wykona swoją wyjątkową mieszankę przypraw, którą zabierze do domu.
Gmina Chęciny

facebook

instagram

youtube

trip advisor

Zamek Królewski w Chęcinach

Niemczówka

Geopark Świętokrzyski

Synagoga w Chęcinach