Image is not available
Slider
Image

Warsztaty naukowe w Centrum Nauki Leonardo da Vinci!

Sobota:
10:00 – „Gdzie jest ten kraj, w którym pieprz rośnie?”
12:00 – „Świet(L)ne eksperymenty”
14:00 – „Podróż do chemicznej planety Higgsa” – pokazy naukowe
15:30 – „Pochłaniasz mnie bez reszty- sorpcyjność

Niedziela:
10:00 – „Pochłaniasz mnie bez reszty- sorpcyjność”
12:00 – „Gdzie jest ten kraj, w którym pieprz rośnie?”
14:00 – „Podróż do chemicznej planety Higgsa” – pokazy naukowe
15:30 – „Świet(L)ne eksperymenty”

„Pochłaniasz mnie bez reszty – sorpcyjność”
Dlaczego węgiel apteczny pomaga ograniczyć nieprzyjemny zapach np. w lodówce? Dlaczego wyprane ubrania przyjemnie pachną, ale po kilku godzinach noszenia zapach znika? Młodzi naukowcy będą próbowali poznać odpowiedzi na powyższe pytania w oparciu o zagadnienie sorpcyjności. Uczestnicy dowiedzą się, na czym polega to zjawisko i jak w praktyce wygląda. Zbadają właściwości sorpcyjne węgla medycznego i przekonają się, dlaczego służy nam pomocą przy zatruciach pokarmowych. Niewątpliwą atrakcją podczas zajęć będzie Superabsorbent, który pozwoli nam stworzyć trwały „śnieg”.
 
„Świet(L)ne eksperymenty”
Zajęcia o charakterze doświadczalnym ukazujące rolę światła w przyrodzie. Uczestnicy zajęć, będą mogli poznać różne przyczyny świecenia ciał stałych, cieczy i gazów z uwzględnieniem procesów fizycznych, chemicznych i biologicznych, na przykładzie wybranych zjawisk przyrodniczych. Szczególnie ciekawym zjawiskiem, omawianym na zajęciach będzie luminescencja, polegająca na emisji światła widzialnego. Dzieciaki samodzielnie stworzą ciecze o właściwościach luminescencyjnych, wykorzystując do tego tusze z wkładów do zakreślaczy, skrobię, tonic czy wodę i lampę UV.
 
„Gdzie jest ten kraj, w którym pieprz rośnie?”
Zajęcia poruszające tematykę z zakresu przypraw i ziołolecznictwa. Co to jest pieprz ziołowy? Czy pieprz biały i czarny pochodzi z tej samej rośliny? Czy za pomocą węchu można odgadnąć czy przyprawa jest słodka czy ostra? To tylko niektóre z pytań, na które postaramy się odpowiedzieć na zajęciach. Dodatkowo każdy z uczestników wykona swoją wyjątkową mieszankę przypraw, którą zabierze do domu.
 
Pokaz naukowy „Podróż do chemicznej planety Higgsa”
Dodatkowa aktywność dla wszystkich gości weekendowych, zapraszamy w podróż do Chemicznej Planety Higgsa, który przeniesie Państwa w krainę spektakularnych eksperymentów z wybuchami, grą świateł i niezwykłymi związkami chemicznymi. Pokazy naukowe trwają ok 45 minut i odbywają się z czynnym udziałem publiczności. Inspirujemy do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi.
Gmina Chęciny

facebook

instagram

youtube

trip advisor

Zamek Królewski w Chęcinach

Niemczówka

Geopark Świętokrzyski

Synagoga w Chęcinach