Image is not available
Slider
Image

Warsztaty naukowe w Centrum Nauki Leonardo da Vinci

Sobota:
10:00 – ,,Czy rośliny również posiadają swoje spiżarnie?”
12:00 – ,,Gdy widzę słodycze to kwiczę – dobre bo słodkie” – rezerwacja dla grupy
14:00 – „Podróż do chemicznej planety Higgsa” – pokazy naukowe
15:30 – „Gleba – żywiciel przyrody”
Niedziela:
10:00 – „Gdy widzę słodycze to kwiczę – dobre bo słodkie”
12:00 – „Gleba – żywiciel przyrody”
14:00 – „Podróż do chemicznej planety Higgsa” – pokazy naukowe
15:30 – ,,Czy rośliny również posiadają swoje spiżarnie?”

„Gleba – żywiciel przyrody”
Badanie właściwości fizyko-chemicznych gleb (np. czarnoziemów, bielic, ziem ryżowych) pod kątem ich użyteczności dla potrzeb rolnictwa.
Jakie tajemnice kryje w sobie niepozorna gleba? Jakie organizmy ją zamieszkują, i jak są zbudowane? Odpowiedzi na te i inne pytania, uczestnicy warsztatów uzyskają, wykonując szereg doświadczeń fizyko-chemicznych z wykorzystaniem technik stosowanych w laboratoriach. Uczestnicy warsztatów sprawdzą strukturę, uziarnienie, właściwości sorpcyjne oraz pH różnych próbek gleby. Dzięki temu przekonają się, że taki pospolity składnik przyrody, kryje w sobie wiele zagadek, których odkrywanie może być niezwykłą przygodą.

Warsztaty w ramach projektu pn.: „Rural RDI milieus in transition towards smart Bioeconomy Clusters and innovation ecosystems” (tłum. „Działania wspierające Badania, Rozwój i Innowacje na terenach wiejskich w kierunku tworzenia klastrów i innowacyjnych ekosystemów w ramach inteligentnej biogospodarki”), współfinansowanego z programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2014-2020. Priorytet I „Potencjał dla innowacji”, cel szczegółowy 1.2. „Inteligentna specjalizacja”.

„Gdy widzę słodycze to kwiczę – dobre bo słodkie”
Cukier jest to powszechnie lubiany związek chemiczny. Swoją sławę zyskał niewątpliwie dzięki temu, iż niesie za sobą słodkie odczucia smakowe, co w przyjemny sposób pobudza ludzkie podniebienia. Co jednak sprawia, iż spośród pięciu podstawowych smaków, najchętniej wybieramy właśnie słodycz? Na to oraz wiele innych pytań odpowiemy sobie w trakcie niniejszych warsztatów. Uczestnicy zajęć dowiedzą się nie tylko, dlaczego słodycze smakują ludziom tak bardzo, ale również, w jakich produktach spożywczych jest spotykany cukier. Dodatkowo poznają, jaką główną rolę odgrywa on w organizmach żywych oraz jakie konsekwencje mogą wystąpić, gdy spożywamy go w nadmiarze. Ponadto uczniowie zgłębią tajniki produkcji, lubianych powszechnie żelowych misiów, a także pod okiem prowadzącego wykonają własne żelki.

,,Czy rośliny również posiadają swoje spiżarnie?”
Gromadzenie żywności jest powszechnie znane zarówno wśród ludzi, jak również w świecie zwierząt. Wiele bowiem gatunków słynie z tworzenia zapasów, które będą mogły wykorzystać w chwilach szczególnego braku pożywienia. Czy jednak w świecie roślin jest podobnie? Czy rośliny również magazynują substancje odżywcze? Jeżeli tak, to w jaki sposób to robią? Podczas niniejszych warsztatów uczestnicy zdobędą odpowiedzi na powyższe pytania. Jednak, aby tego dokonać, muszą się stać prawdziwymi biologami, dla których praca z mikroskopem nie jest straszna. Uczniowie w trakcie warsztatów dowiedzą się, z jakich elementów zbudowany jest mikroskop, przygotują własne preparaty mikroskopowe oraz dokonają samodzielnych, wnikliwych obserwacji materiałów roślinnych zawierających substancje zapasowe.

Pokaz naukowy „Podróż do chemicznej planety Higgsa”
Dodatkowa aktywność dla wszystkich gości weekendowych, zapraszamy w podróż do Chemicznej Planety Higgsa, który przeniesie Państwa w krainę spektakularnych eksperymentów z wybuchami, grą świateł i niezwykłymi związkami chemicznymi. Pokazy naukowe trwają ok 45 minut i odbywają się z czynnym udziałem publiczności. Inspirujemy do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi.
Gmina Chęciny

facebook

instagram

youtube

trip advisor

Zamek Królewski w Chęcinach

Niemczówka

Geopark Świętokrzyski

Synagoga w Chęcinach