Warsztaty i pokazy naukowe w Centrum Nauki Leonardo da Vinci!

Warsztaty i pokazy naukowe 23 - 24 lutego 2019

Sobota:
10:00 – ,,Świet(l)ne eksperymenty”
12:00 – ,,Pochłaniasz mnie bez reszty”
14:00 – „Podróż do chemicznej planety Higgsa” – pokazy naukowe
15:30 – ,,Bo to bardzo ważna rzecz, żeby zdrowe zęby mieć”

Niedziela:
10:00 – ,,Bo to bardzo ważna rzecz, żeby zdrowe zęby mieć”
12:00 – ,,Świet(l)ne eksperymenty”
14:00 – „Podróż do chemicznej planety Higgsa” – pokazy naukowe
15:30 – ,,Pochłaniasz mnie bez reszty”
 
Zadzwoń i sprawdź, czy na wybrany warsztat lub pokaz naukowy są jeszcze wolne miejsca
tel.609 290 121

„Świet(L)ne eksperymenty”
Zajęcia o charakterze doświadczalnym ukazujące rolę światła w przyrodzie. Uczestnicy zajęć, będą mogli poznać różne przyczyny świecenia ciał stałych, cieczy i gazów z uwzględnieniem procesów fizycznych, chemicznych i biologicznych, na przykładzie wybranych zjawisk przyrodniczych. Szczególnie ciekawym zjawiskiem, omawianym na zajęciach będzie luminescencja, polegająca na emisji światła widzialnego. Dzieciaki samodzielnie stworzą ciecze o właściwościach luminescencyjnych, wykorzystując do tego tusze z wkładów do zakreślaczy, skrobię, tonic czy wodę i lampę UV.
 
,,Bo to bardzo ważna rzecz, żeby zdrowe zęby mieć”
Małe, twarde, z wierzchu szkliste, naprawiane przez dentystę – Zęby. Siekacze a może kły… każdy pełni inną funkcję, a ich liczba zależna jest od naszego wieku. Dla każdego z nas zęby są niezwykle ważne, dlatego konieczne jest odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej. Podczas zajęć uczestnicy, nie tylko poznają anatomię i właściwości zębów ale także kilka domowych metod przygotowania preparatów do ich pielęgnacji. Ponadto młodzi naukowcy spróbują poszukać odpowiedzi na trudne pytania: czy ząb mądrości jest mądry?; ząb mleczny z mleka?; a próchnica to choroba drzew?
 
,,Pochłaniasz mnie bez reszty”
Dlaczego węgiel apteczny pomaga ograniczyć nieprzyjemny zapach np. w lodówce? Dlaczego wyprane ubrania przyjemnie pachną, ale po kilku godzinach noszenia zapach znika? Młodzi naukowcy będą próbowali poznać odpowiedzi na powyższe pytania w oparciu o zagadnienie sorpcyjności. Uczestnicy dowiedzą się, na czym polega to zjawisko i jak w praktyce wygląda. Zbadają właściwości sorpcyjne węgla medycznego i przekonają się, dlaczego służy nam pomocą przy zatruciach pokarmowych. Niewątpliwą atrakcją podczas zajęć będzie Superabsorbent, który pozwoli nam stworzyć trwały „śnieg”.
 
Pokaz naukowy „Podróż do chemicznej planety Higgsa”
Dodatkowa aktywność dla wszystkich gości weekendowych, zapraszamy w podróż do Chemicznej Planety Higgsa, który przeniesie Państwa w krainę spektakularnych eksperymentów z wybuchami, grą świateł i niezwykłymi związkami chemicznymi. Pokazy naukowe trwają ok 45 minut i odbywają się z czynnym udziałem publiczności. Inspirujemy do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi.

Drukuj   E-mail