Image is not available
Slider
Image

Chęciński Zamek Królewski i "Niemczówka" z nowymi atrakcjami!

Prawdziwe rekordy popularności bije chęcińska warownia, do której zjeżdżają dosłownie rzesze turystów nie tylko z całej Polski ale i z zagranicy. I nic w tym dziwnego, bo po odrestaurowaniu Zamek robi prawdziwe wrażenie, podobnie jak i renesansowa „Niemczówka“. Obydwa chęcińskie obiekty turystyczne cały czas wprowadzają kolejne atrakcje.

Chęcińska warownia kusi nowymi atrakcjami!
Wszyscy ci, którzy już zdążyli odwiedzić Zamek w Chęcinach po odrestaurowaniu i myślą, że doskonale znają jego atrakcje, są w wielkim błędzie. Chęcińska warownia co i rusz poszerza swoją to ofertę, kusząc kolejnych turystów. Bez wątpienia wielkimi atrakcjami są już krzesło czarownicy i fotel inkwizytora, które kilka dni temu pojawiły się na Zamku Górnym. Znajdujący się w tym miejscu skarbiec został doposażony o dziesięć chorągwi, a w piwnicach warowni powstało lapidarium, gdzie można zobaczyć kamienne fragmenty zamku. – „Udostępniliśmy dla turystów aż siedemnaście cennych elementów architektonicznych, między innymi takich jak gargulec, cios narożny, czy też obramienia drzwi i otworów okiennych“ – wymienia Monika Majchrzyk, dyrektor Zamku Królewskiego w Chęcinach.

Gry, malowanki i koło fortuny z nagrodami
Na tym jednak nie koniec nowych atrakcji. Na Zamku Dolnym stanęły drewniane stoły do gier z siedziskami. Można zagrać w szachy, karty czy chińczyka. Wszystkie gry są na wyposażeniu i można je pobrać u obsługi Zamku. Wielką popularnością cieszy się także „koło fortuny“. Kręcąc nim losujemy historyczne postacie, w które turyści chętnie się wcielają podczas zwiedzania. Od czasu do czasu „koło fortuny“ przeradza się tu w prawdziwą grę, podczas której można wygrać cenne nagrody. Nie zapomnieliśmy o najmłodszych! W wybrane dni „zamkowi“ animatorzy malują dzieciom buzie i robią pokazy skręcania balonów, a sami milusińscy mogą pokolorować malowanki.


W wyjątkowy sposób chcemy również powitać wakacje - dokładnie 21 czerwca odbędzie się niezapomniana "Noc na Zamku"! Jej kolejne edycje zaplanowane są także na lipiec i sierpień! Szczegóły znajdziecie w zakładce „Noce na Zamku“.


Zbrojownia, replika Zamku i lekcje tematyczne w renesansowej Niemczówce
Odwiedzając Zamek Królewski w Chęcinach warto też zajrzeć do zabytkowej kamienicy „Niemczówka“ przy ulicy Małogoskiej 7. Po przekroczeniu jej progu powita nas dwórka i mieszczka wraz z dziećmi, a dosłownie krok dalej, w Zbrojowni panowie z przekroju XI-XVII wieku prezentują swój ubiór i sprzęt bojowy. Zgromadzono tu repliki broni i zbroje używane od wczesnego średniowiecza po XVII wiek. Zbrojownię można zwiedzić bezpłatnie po okazaniu biletu wstępu na Zamek.


W Sali Wielkiej nadal można obejrzeć film, który doskonale prezentuje walory i atrakcje Gminy i Miasta Chęciny. Zmiany bez wątpienia pozytywnie zaskoczą turystów, którzy zajrzą do piwnic renesansowej „Niemczówki“. Poza czasowymi wystawami, jakie są tu do podziwiania, największą atrakcją bez wątpienia jest makieta Zamku Królewskiego w Chęcinach z czasów jego świetności. Poszerzono także zakres tematyczny prowadzonych w „Niemczówce“ lekcji tematycznych. - W ofercie dostępne są trzy tematy lekcji historycznych: „Rycerze i zamki“, „Szlachta polska“ oraz „Wnętrze Góry Zamkowej“. Dwie pierwsze dotyczą głównie historii, zaś ostatnia to typowo zagadnienia przyrodnicze, skupione na geologicznych walorach terenu. „Każdy program trwa około pięćdziesięciu minut zachwycając pięknymi slajdami i barwnymi opowieściami.“– mówi dyrektor, Monika Majchrzyk.

 

Zamek bije rekordy popularności
Śmiało można powiedzieć, że po wiekach i po kompleksowym odrestaurowaniu, Zamek Królewski w Chęcinach powrócił do świetności i przeżywa prawdziwe oblężenie. – „Odrestaurowanie Zamku było prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Od momentu rewitalizacji liczba turystów stale rośnie“ – przyznaje burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski i dodaje, że tak duże zainteresowanie to przede wszystkim umiejętne wykorzystanie zabytku. – „Na terenie Gminy i Miasta Chęciny mamy mnóstwo atrakcji. Poza Zamkiem, który już dawno został okrzyknięty perłą turystyczną Regionu Świętokrzyskiego, tylko w samym mieście mamy renesansową Niemczówkę oraz kilka znaczących obiektów sakralnych, a także osławioną już „Ścieżkę Mnicha” i "Szlak Króla Władysława Łokietka“. Nasz Król stojąc na Rynku Górnym w Chęcinach osobiście obserwuje turystów cierpliwie pozując z nimi do zdjęć. Cały czas staramy się poszerzać naszą ofertę turystyczną, a wszystkie nowe atrakcje sprawiają, że każdego roku do naszej gminy Chęciny przyjeżdża około pół miliona turystów.“ – podkreśla burmistrz, Robert Jaworski, zapraszając do odwiedzenia chęcińskich zabytków.


Wyjątkowy klimat królewskiego miasteczka i nieustające zainteresowanie turystów potwierdzają atrakcyjność zarówno samych Chęcin, jak i Zamku. Dziś chęcińska warownia to jedna z największych atrakcji turystycznych Regionu Świętokrzyskiego.

Agnieszka Olech

Gmina Chęciny

facebook

instagram

youtube

trip advisor

Zamek Królewski w Chęcinach

Niemczówka

Geopark Świętokrzyski

Synagoga w Chęcinach