Image is not available
Slider
Image

Warsztaty i pokazy naukowe w Centrum Nauki Leonardo da Vinci!

Sobota:
11:00 – „Roślina nie człowiek a bronić się musi”
13:00 -„O pewnych cząsteczkach, które postanowiły wyrównać rachunki”
14:30 – „Podróż do chemicznej planety Higgsa” – pokazy naukowe
16:30 – „Poznaj Stachu po zapachu”
Niedziela:
11:00 – „Poznaj Stachu po zapachu”
13:00 – „Roślina nie człowiek a bronić się musi”
14:30 – „O pewnych cząsteczkach, które postanowiły wyrównać rachunki”
16:30 – „Podróż do chemicznej planety Higgsa” – pokazy naukowe

„O pewnych cząsteczkach, które postanowiły wyrównać rachunki”
Jeśli rozpylimy zapach odświeżacza w jednym pomieszczeniu, po chwili czujemy jego woń w całym mieszkaniu. Dlaczego tak się dzieje? Jest to możliwe dzięki dyfuzji, czyli rozprzestrzenianiu i mieszaniu się drobin różnych substancji w wyniku ruchu cząstek. Uczestnicy zajęć pogłębią wiedzę na temat tego zjawiska i w celu jego zobrazowania, korzystając z metod laboratoryjnych, wykonają kilka doświadczeń chemicznych pod czujnym okiem prowadzącego. Widowiskowy eksperyment pn. „Atramentowe czary” pozwoli sprawdzić, co wpływa na szybkość dyfuzji. Młodzi naukowcy, będą mogli również zaobserwować szczególny rodzaj dyfuzji jakim jest osmoza.
 
„Poznaj Stachu po zapachu”
Odczuwanie zapachów, a może raczej odbieranie wrażeń węchowych przez człowieka jest jednym ze sposobów poznawania otaczającego nas świata. Obecna w nim ogromna liczba przeróżnych aromatów oddziałuje w szeroki sposób na organizm ludzki. Są takie, które nas pociągają i sprawiają, że czujemy się przyjemnie, ale też takie, które wzbudzają odrazę. Jedne mogą pobudzać wyobraźnię oraz wywoływać wspomnienia, inne ostrzegać przed zagrożeniem. Noworodkom umożliwiają rozpoznawanie matki, dorosłym natomiast dają informacje na temat swej higieny. Aby to wszystko było możliwe, wyposażeni jesteśmy w zmysł powonienia, jeden z dwóch, obok smaku, zmysłów chemicznych. Odpowiedzialny za niego jest nos, a dokładniej znajdujące się w nim komórki węchowe, które wychwytują odpowiednie bodźce z otoczenia i przekazują je do mózgu. Proces ten jest jednak bardziej złożony, niż nam się wydaje, o czym przekonają się uczestnicy warsztatów. Dowiedzą się oni między innymi, jak to się dzieje, że czujemy zapachy oraz dlaczego efekt ten jest lepszy, gdy bierzemy głęboki wdech. Ponadto, poznają budowę narządu węchu człowieka, a także sposoby rejestrowania rozmaitych woni przez zwierzęta. Całość zajęć wzbogaci możliwość wykonania własnych artykułów zapachowych, które następnie będzie można zabrać ze sobą do domu.

„Roślina nie człowiek a bronić się musi”
Na obszarze całego Świata występuje wiele różnych gatunków roślin. Nie mają one nóg, które zapewniają chodzenie ani serca, które pompuje krew, ani też mózgu podtrzymującego wszelkie procesy fizjologiczne, a jednak zalicza się je do ogromnej grupy organizmów żywych. Mimo iż nie posiadają tak wyspecjalizowanych narządów, jakie ma człowiek oraz zwierzęta to potrafią oddychać, odżywiać się, rozwijać i wzrastać. Dlatego też są tak niezwykłe i fascynujące. Niestety statyczna forma, w jakiej nieustannie się znajdują, skutecznie uniemożliwia im przemieszczanie się, co w konsekwencji powoduje, że są one szczególnie narażone na różne zagrożenia. Zatem, aby przetrwać wśród wielu niebezpieczeństw, musiały nauczyć się stawać „oko w oko” z wrogim czynnikiem. W tym celu wyspecjalizowały się w wytwarzaniu wszelakich mechanizmów obronnych, o których uczestnicy będą mogli dowiedzieć się nieco więcej w czasie trwania niniejszych warsztatów. Poznają oni, w jaki sposób rośliny bronią się przed drapieżnikami, a także niekorzystnymi warunkami środowiskowymi. Natomiast obserwacja mikroskopowa własnoręcznie przygotowanych preparatów, przedstawiających wybrane wytwory roślinne służące do obrony, pomoże znacznie przybliżyć i utrwalić omawiane zagadnienia.

„Podróż do chemicznej planety Higgsa” – pokazy naukowe
Dodatkowa aktywność dla wszystkich gości weekendowych, zapraszamy w podróż do Chemicznej Planety Higgsa, który przeniesie Państwa w krainę spektakularnych eksperymentów z wybuchami, grą świateł i niezwykłymi związkami chemicznymi. Pokazy naukowe trwają ok 45 minut i odbywają się z czynnym udziałem publiczności. Inspirujemy do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi.
Gmina Chęciny

facebook

instagram

youtube

trip advisor

Zamek Królewski w Chęcinach

Niemczówka

Geopark Świętokrzyski

Synagoga w Chęcinach