Image is not available
Slider
Image

Długi sierpniowy weekend na Zamku w Chęcinach!

Długi sierpniowy weekend na Zamku w Chęcinach będzie pełen atrakcji
Opowieści zamkowego Kałamarza i nauka pisania gęsim piórem, "Noc na Zamku", warsztaty tkackie, oraz pokazy walk, jak również liczne gry i konkursy, pokazy tańców dawnych, pokazy płatnerskie, a nawet spotkania z ludźmi z epoki. W długi sierpniowy weekend na zamku w Chęcinach zapowiadają się aż cztery dni fantastycznej zabawy.

Przed nami czterodniowy pakiet atrakcji
Nadchodzący długi weekend sierpniowy tym razem będzie wyjątkowy na Zamku w Chęcinach. Warownia od chwili odrestaurowania bije prawdziwe rekordy popularności. Dla zwiedzających udostępniono drugą wieżę, skąd rozpościerają się niesamowite widoki. Wielką atrakcją stało się także krzesło czarownicy i fotel inkwizytora, ustawione na Zamku Górnym, czy też znajdujący się tu skarbiec doposażony o dziesięć chorągwi. Równie ciekawe są piwnice zamku, gdzie powstało lapidarium. Można tu zobaczyć kamienne fragmenty zamku, jak chociażby gargulec, cios narożny, czy też obramienia drzwi i otworów okiennych. Dużym zainteresowaniem cieszy się także "Koło fortuny". Kręcąc nim losujemy historyczne postacie, w które turyści chętnie się wcielają podczas zwiedzania. Na tym jednak nie koniec emocji w długi weekend sierpniowy. Zapowiadają się aż cztery dni dodatkowych i niezwykle ciekawych atrakcji.

Nauka pisania średniowiecznym piórem
Każdego dnia Zamek Królewski w Chęcinach przyciąga tłumy zwiedzających, bo i do zaoferowania ma wiele atrakcji. Jeszcze więcej będzie się tu działo podczas długiego weekendu sierpniowego. Już od 15 do 16 sierpnia w godzinach od 10.00 do 18.00 będzie można wysłuchać "Nieśpiesznych opowieści zamkowego Kałamarza...", czyli historii pisma z wykorzystaniem alfabetu łacińskiego. - Postaramy się odtworzyć dawny klimat związany ze średniowiecznym pismem. Średniowieczny Skryba ubrany w tradycyjne dawne odzienie zakonnika zapozna gości z historią pisma z wykorzystaniem alfabetu łacińskiego przedstawiając tym samym żywą kulturę piśmiennictwa w regionie. Stworzymy tu klimat dawnego warsztatu związanego ze średniowiecznym pismem. Będzie prezentacja tekstu połączona z nauką pisania średniowiecznym piórem. Dowiemy się jak dawniej zakonnicy przepisywali księgi, a także sami będziemy mogli przepisać ich fragment. Stworzony przez turystów tekst zostanie posypany proszkiem, a po podbiciu pieczątką zamkową będzie można zabrać go ze sobą na pamiątkę – mówi Monika Majchrzyk, dyrektor Zamku Królewskiego w Chęcinach.

Noc na Zamku w Chęcinach
16 sierpnia odbędzie się także kolejna edycja "Nocy na Zamku w Chęcinach". Punktualnie o godzinie 21.00 zwiedzających powitają powitają u progu warowni średniowieczni rycerze i piękne białogłowy, zapraszając tym samym na niezwykłą przygodę pod osłoną nocy. Bez wątpienia warto sprawdzić jak wyjątkowo wygląda chęcińska warownia nocą. Magicznego klimatu dodaje iluminacja świetlna oraz Biała Dama niespodziewanie pojawiająca się na murach warowni. Dodatkowo z Góry Zamkowej rozciąga się niesamowita nocna panorama regionu. Turyści mogą także obejrzeć pokazy walk rycerskich i średniowiecznych tańców dworskich. Jest też mnóstwo gier i zabaw dawnych, a na zakończenie wszyscy zapraszani są do wspólnego ogniska, gdzie można usłyszeć niezapomniane opowieści i legendy mrożące krew w żyłach. Pamiętajmy, że na "Noc na Zamku w Chęcinach" musimy mieć zarezerwowany bilet. Można to zrobić na: tubilety.pl. Warto dokonać rezerwacji jak najszybciej, bo liczba miejsc jest ograniczona. Ostatnia w tym sezonie "Noc na Zamku" odbędzie się 30 sierpnia.

Liczne warsztaty i klimatyczny koncert
Z kolei 17 sierpnia chęcińska warownia zaprasza na wyjątkowe warsztaty tkackie. Chętni będą mogli spróbować swoich umiejętności w tkaniu gobelinu na górnym dziedzińcu. Oprócz nich tradycyjnie już odbędą się pokazy tańców dawnych, pokazy płatnerskie, mincerskie i spotkania z ludźmi z epoki. Będą też liczne animacje dla dzieci i dorosłych, a także gry i zabawy dworskie.

18 sierpnia natomiast w godzinach 10:00-18:00 odbędą się pokazy walk. Dzięki tej atrakcji z pewnością poczujemy atmosferę średniowiecznych czasów, w których nieustraszeni rycerze walczyli o honor pięknych dam, bronili niewinnych i... każdy powód był zresztą dobry!. - Warto przyjechać do Chęcin w długi weekend sierpniowy. Jak zawsze zapewniamy moc dodatkowych atrakcji aż przez cztery dni. Każdy odwiedzający znajdzie coś dla siebie- coś co na długo pozostanie w pamięci i zrodzi chęć do kolejnej wizyty na Zamku Królewskim w Chęcinach- zapowiada burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski, zapraszając już dziś do odwiedzenia regionu chęcińskiego.
 
Agnieszka Olech
Gmina Chęciny

facebook

instagram

youtube

trip advisor

Zamek Królewski w Chęcinach

Niemczówka

Geopark Świętokrzyski

Synagoga w Chęcinach