Image is not available
Slider
Image

Warsztaty i pokazy naukowe w Centrum Nauki Leonardo da Vinci!

Warsztaty i pokazy naukowe 24-25 sierpnia 2019

Sobota:
10:00 – „Gdy widzę słodycze to kwiczę – dobre bo słodkie” – rezerwacja dla grupy
14:30 – „Mydło – pogromca brudu” – rezerwacja dla grupy
15:00 – „Podróż do chemicznej planety Higgsa” – pokazy naukowe

Niedziela:
11:00 – „Czy rośliny również posiadają swoje spiżarnie?”
13:00 – „O pewnych cząsteczkach, które postanowiły wyrównać rachunki”
15:00 – „Czy rośliny również posiadają swoje spiżarnie?”
16:30 – „Podróż do chemicznej planety Higgsa” – pokazy naukowe

„Czy rośliny również posiadają swoje spiżarnie?”
Gromadzenie żywności jest powszechnie znane zarówno wśród ludzi, jak również w świecie zwierząt. Wiele bowiem gatunków słynie z tworzenia zapasów, które będą mogły wykorzystać w chwilach szczególnego braku pożywienia. Czy jednak w świecie roślin jest podobnie? Czy rośliny również magazynują substancje odżywcze? Jeżeli tak, to w jaki sposób to robią? Podczas niniejszych warsztatów uczestnicy zdobędą odpowiedzi na powyższe pytania. Jednak, aby tego dokonać, muszą się stać prawdziwymi biologami, dla których praca z mikroskopem nie jest straszna. Uczniowie w trakcie warsztatów dowiedzą się, z jakich elementów zbudowany jest mikroskop, przygotują własne preparaty mikroskopowe oraz dokonają samodzielnych, wnikliwych obserwacji materiałów roślinnych zawierających substancje zapasowe.

„O pewnych cząsteczkach, które postanowiły wyrównać rachunki”
Jeśli rozpylimy zapach odświeżacza w jednym pomieszczeniu, po chwili czujemy jego woń w całym mieszkaniu. Dlaczego tak się dzieje? Jest to możliwe dzięki dyfuzji, czyli rozprzestrzenianiu i mieszaniu się drobin różnych substancji w wyniku ruchu cząstek. Uczestnicy zajęć pogłębią wiedzę na temat tego zjawiska i w celu jego zobrazowania, korzystając z metod laboratoryjnych, wykonają kilka doświadczeń chemicznych pod czujnym okiem prowadzącego. Widowiskowy eksperyment pn. „Atramentowe czary” pozwoli sprawdzić, co wpływa na szybkość dyfuzji. Młodzi naukowcy, będą mogli również zaobserwować szczególny rodzaj dyfuzji jakim jest osmoza.

„Podróż do chemicznej planety Higgsa” – pokazy naukowe
Dodatkowa aktywność dla wszystkich gości weekendowych, zapraszamy w podróż do Chemicznej Planety Higgsa, który przeniesie Państwa w krainę spektakularnych eksperymentów z wybuchami, grą świateł i niezwykłymi związkami chemicznymi. Pokazy naukowe trwają ok 45 minut i odbywają się z czynnym udziałem publiczności. Inspirujemy do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi.
Gmina Chęciny

facebook

instagram

youtube

trip advisor

Zamek Królewski w Chęcinach

Niemczówka

Geopark Świętokrzyski

Synagoga w Chęcinach