Warsztaty i pokazy naukowe w Centrum Nauki Leonardo da Vinci!

Sobota:
10:00 – „Lepszy Rydz niż nic”
11:00 – „Podróż do chemicznej planety Higgsa” – pokazy naukowe
15:30 – „Woda siły doda”
Niedziela:
10:00 – „Lepszy Rydz niz nic”
12:00 – „Woda siły doda”
14:00 – „Lepszy Rydz niż nic”
15:30 – „Podróż do chemicznej planety Higgsa” – pokazy naukowe
 
„Woda-siły doda”
Woda jest wszechobecnym związkiem chemicznym, który stanowi podstawę życia wszystkich istot na Ziemi. To właśnie z niej w dużej mierze zbudowane są organizmy żywe, dzięki niej rozwijają się, a także w niej żyją. Proponowane warsztaty pomogą uczestnikom zgłębić wiedzę na wspomniane zagadnienia. Poznają oni między innymi właściwości fizyczne i chemiczne wody, jej stany skupienia, metody oszczędzania oraz wpływ zanieczyszczeń na żyjące w niej organizmy.

„Lepszy rydz niż nic”
Przysłowiowy rydz to tak naprawdę roślina oleista, której prawdziwa nazwa to lnianka siewna. Mimo to, wielu ludzi uważa, iż owo porzekadło dotyczy gatunku należącego do całkiem odmiennej grupy organizmów żywych, a mianowicie grzybów. Dlatego też niniejsze zajęcia poświęcimy właśnie temu taksonowi, który kojarzony jest zazwyczaj jedynie z owocnikami zbieranymi w lasach. Prawda jest jednak inna, o czym przekonają się uczestnicy warsztatów. Dowiedzą się oni m.in. o tym, że: grzyby można spotkać w wielu nieoczekiwanych miejscach, nie wszystkie osobniki posiadają kapelusze, mają przeogromny wpływ na środowisko przyrodnicze i życie każdego człowieka, a także zrozumieją, dlaczego nie należą one do królestwa roślin. Ponadto przeanalizują, czym jest owocnik, a czym są strzępki. Poznają również, co wspólnego mają drożdże z grzybami, do czego są nam one potrzebne, jak wyglądają pod mikroskopem oraz skąd czerpią energię. Wykonają także, pod okiem prowadzącego preparaty mikroskopowe, na podstawie których zaobserwują pączkujące komórki drożdży.
 
„Podróż do chemicznej planety Higgsa” – pokazy naukowe
Dodatkowa aktywność dla wszystkich gości weekendowych, zapraszamy w podróż do Chemicznej Planety Higgsa, który przeniesie Państwa w krainę spektakularnych eksperymentów z wybuchami, grą świateł i niezwykłymi związkami chemicznymi. Pokazy naukowe trwają ok 45 minut i odbywają się z czynnym udziałem publiczności. Inspirujemy do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi.

Drukuj   E-mail