Weekend w Trylogią w „Niemczówce” przyciągnął rzeszę turystów z całej Polski!

W dniach 11-14 czerwca 2020 r. odbył się w zabytkowej kamienicy „Niemczówka” Weekend z Trylogią. Zakończył się on dużym sukcesem, zarówno ze względu na liczbę przybyłych turystów, jak i zainteresowanie jakie wzbudziło to niezwykłe wydarzenie.

Przygoda z Trylogią Henryka Sienkiewicza rozłożona została na cały długi weekend czerwcowy. Czwartek (Boże Ciało) poświęcony został „Ogniem i Mieczem”, piątek „Potopowi”, zaś sobota i niedziela „Panu Wołodyjowskiemu”. W ramach prelekcji, kustosz historii prezentował twórczość naszego noblisty oraz wydarzenia historyczne, które stanowiły tło każdej z powieści i adaptacji filmowych. Turyści chętnie słuchali ciekawych wykładów, które wzbogacone zostały o barwne prezentacje, zawierające zarówno przydatne informacje, jak i grafiki dotyczące filmów Jerzego Hoffmana.

Dzięki Weekendowi z Trylogią zwiedzający mogli poznać historię Chęcin lat 60-tych XX wieku, kiedy nagrywano w naszym mieście sceny batalistyczne, wykorzystane w filmie „Pan Wołodyjowski” oraz serialu „Przygody Pana Michała”. Przytaczane fragmenty dzieł ujawniły gdzie „de facto” odbywały się ujęcia filmowe oraz jak trudnym było to przedsięwzięciem. Dzięki zebranym relacjom i zdjęciom od mieszkańców miasta oraz unikatowemu nagraniu z planu filmowego, można było niemal wejść w realia wydarzeń dawno minionych. Turystów zdumiewał przede wszystkim rozmach przedsięwzięcia oraz bliskość miejsc, gdzie kilkanaście lat temu swój kunszt aktorski na wielki ekran przeniosły takie gwiazdy jak Magdalena Zawadzka, Tadeusz Łomnicki czy Jan Nowicki.

Weekend z Trylogią powstał jako kontynuacja działań na rzecz popularyzacji literatury, ale również ciekawego miejsca, które powstało nie tak dawno w zabytkowej kamienicy „Niemczówka”. Mowa tu o Muzealnej Izbie Pana Wołodyjowskiego, mieszczącej się w zabytkowych piwnicach budynku, gdzie zwiedzający mogą podziwiać eksponaty związane z filmem czy posłuchać nagrań z uroczystości „50-lecia premiery filmu Pan Wołodyjowski”, które odbyło się w minionym roku. Jest to miejsce unikatowe w skali kraju, które warto zobaczyć!


Drukuj   E-mail