Image is not available
Slider
Image

Chęciny na starych fotografiach!

Image
Chęciny na starych fotografiach.
W zabytkowej „Niemczówce“ powstała unikatowa galeria!


Jeżeli jesteście ciekawi jak wyglądały Chęciny przed kilkudziesięcioma laty, to warto zobaczyć niezwykłą wystawę, jaka właśnie została otwarta na dziedzińcu zabytkowej kamienicy "Niemczówka" w Chęcinach. Zawisło tu jedenaście ponad metrowych fotografii. Niezwykła galeria starych zdjęć prezentuje dawne Chęciny. To prawdziwa podróż do przeszłości.  
 
            Chęciny zmieniły się na przestrzeni szczególnie ostatnich lat nie do poznania. Dziś mało kto już pamięta stare rondo na górnym rynku, czy zaniedbane - choć mimo wszystko - wciąż urokliwe uliczki. Dziś Chęciny wypiękniały, głównie dzięki ogromnym środkom unijnym pozyskanym przez obecne władze gminy na ich rewitalizację i w niczym nie przypominają już starego miasteczka. Swoje oblicze dzięki rewitalizacji zmienił także górujący nad miastem Zamek Królewski, jak i sama „Niemczówka“ które przyciągają turystów. Śmiało można powiedzieć, że teraz nowoczesność idealnie przeplata się tu z historią.
            A jak wyglądały Chęciny kilkadziesiąt lat temu? Można się o tym przekonać oglądając galerię pn. „Chęciny na dawnej fotografii“, jaka właśnie została udostępniona zwiedzającym na dziedzińcu "Niemczówki“. - Od jakiegoś już czasu zbieraliśmy od mieszkańców Gminy i Miasta Chęciny stare fotografie przedstawiające nie tylko samo miasteczko, ale też Zamek i okolice. Wybraliśmy te najpiękniejsze, powiększyliśmy do ponad metrowych rozmiarów i stworzyliśmy tym samym niezwykłą galerię zdjęć dawnych Chęcin. Wszystkie fotografie są opisane. Daty niektórych ciężko było zidentyfikować. Mamy między innymi zdjęcie starej Synagogi, gdzie kiedyś mieściło się kino "Marmury". Datę zdjęcia określiliśmy po znajdującym się na nim plakacie wyświetlanego wtedy filmu. Tu właściwie każde zdjęcie ma swoją historię – mówi burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski.
            - Na jedenastu ogromnych rozmiarów unikatowych zdjęciach można między innymi zobaczyć jak kilkadziesiąt lat temu wyglądała chęcińska warownia i jej otoczenie, czy też jak wyglądały, dziś pięknie odnowione, urokliwe uliczki Chęcin - mówi Monika Majchrzyk, dyrektor Zamku Królewskiego w Chęcinach. - Jestem przekonany, że oglądając wystawę wielu rodowitych mieszkańców z prawdziwym sentymentem będzie mogło cofnąć się do przeszłości i przypomnieć sobie dawne lata. Na tych zdjęciach czas się zatrzymał. To wyjątkowa i unikatowa galeria, którą warto obejrzeć – zachęca burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski.
            Galeria fotografii dawnych Chęcin mieści się na dziedzińcu renesansowej "Niemczówki". Można ją oglądać codziennie w godzinach od 9.00 do 18.00.
Gmina Chęciny

facebook

instagram

youtube

trip advisor

Zamek Królewski w Chęcinach

Niemczówka

Geopark Świętokrzyski

Synagoga w Chęcinach