Image is not available
Slider
Image

Święto Chleba w Muzeum Wsi Kieleckiej!

Święto Chleba

Zapraszamy na "Święto Chleba" do Parku Etnograficznego w Tokarni, które odbędzie 6 września 2020 roku, w godz. 11.00-18.00. Wydarzenie rozpoczynie uroczysta Msza Święta o godz. 11.00 koło Kościoła z Rogowa. Następnie w barwnym dożynkowym korowodzie Zespół Pieśni i Tańca Skokotliwi poprowadzą publiczność do Dworu z Suchedniowa gdzie odbędzie się prezentacja dawnego zwyczaju dożynkowego „Okrężne”.


O godz. 14.00 zapraszamy na pokaz obrzędowy „Wyzwoliny Kosiarza” w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich Kowalanki, który odbędzie się koło Domu z Wąchocka (sklepik małomiasteczkowy).

O godz. 15.00 uruchomiony zostanie zabytkowy Wiatrak z Dębna. Muzeum Wsi Kieleckiej robi to tylko raz w roku. Do czynności przekręcenia ogromnej bryły wiatraka przy pomocy „baby”, tak, aby jego śmigi uruchomił wiatr, zostanie zaproszona publiczność. Etnograf Leszek Gawlik opowie o pracy młynarzy i wierzeniach, które związane były z młynami.
W Zagrodzie ze Szczepanowic (sektor wyżynny) będzie można przemielić zboże w żarnach oraz młócić kłosy cepem. W godzinach 13.00-13.30 , 14.30-15.00, 16.00-16.30 odbędą się pokazy działania kieratu konnego oraz mechanicznego młócenia przy użyciu młockarni oraz silnika spalinowego.

W Chałupie ze Złotnik odbędzie się wypiek i degustacja podpłomyków. Joanna Wrońska zaprasza na bezpłatne warsztaty z wykonywania lalek-motanek.

Na dużej scenie wystąpią: Zespół Ludowy Bolechowiczanie, Domaszowianie, Kapela Edwarda Goli, Koło Gospodyń Wiejskich Sukowianki znad Lubrzanki, Kapela Świętokrzyska, Kapela Działoszacy oraz zespół Axis – Band.

Zapraszamy także na wystawę królików rasowych przygotowaną przez Świętokrzyskie Stowarzyszenie Królików Rasowych oraz Drobnego Inwentarza.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie kiermasz regionalnych smakołyków oraz rękodzieła.

* Informujemy, że w tym dniu skansen będzie otwarty od godz. 10.00-18.00.


źródło: https://mwk.com.pl/slider/6284-swieto-chleba


Drukuj   E-mail
Gmina Chęciny

facebook

instagram

youtube

trip advisor

Zamek Królewski w Chęcinach

Niemczówka

Geopark Świętokrzyski