Image is not available
Slider
Image

21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego!

Turystyka w naszym regionie odgrywa niebagatelną rolę. W tym jakże istotnym dla każdego, kto pasjonuje się tą właśnie dziedziną życia dniu warto poświęcić kilka słów tej wdzięcznej, choć trudnej profesji. Profesji wymagającej nieraz wielu poświęceń, ogromnej wiedzy i zaangażowania, przynoszącej jednak mnóstwo satysfakcji.
           
Gmina Chęciny słynie ze swoich walorów turystycznych, zarówno pod względem liczby zabytków w mieście i okolicach, jak i przepięknych krajobrazów. Nad miastem góruje bowiem kilkusetletni Zamek Królewski, wybudowany prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV stulecia. Tuż pod nim rozciąga się urokliwe miasto, które z dawna „na górach ołowianych a miedzianych zasiadło…”, posiadające niezwykle ciekawą historię związaną z rozwojem górnictwa. Schematycznie, prostopadle poukładane ulice wskazują na średniowieczny rodowód Chęcin, podobnie jak obiekty sakralne, w tym XIV-wieczne świątynie: kościół farny pw. św. Bartłomieja Apostoła oraz kościół franciszkański. Warto ponadto wspomnieć o klasztorze bernardynek oraz sąsiadującym z nią budynku zabytkowej kamienicy „Niemczówka” z XVI stulecia. Nie zapominajmy, że w samym mieście mamy też wytyczone specjalne ścieżki, jak choćby Ścieżka Mnicha czy Ścieżka Łokietka.
 
Chęciny to nie tylko zabytki, choć w pewnym sensie atrakcje przyrodniczo-krajobrazowe wiążą się z historią działalności człowieka. W Gminie znajduje się bowiem kilka ciekawych rezerwatów przyrody, ulokowanych niejednokrotnie w obrębie dawnych kamieniołomów i kopalń. Wspomnieć tu warto choćby o Rezerwacie Góra Miedzianka, Zelejowa, Żakowa, Wolica, kamieniołomie Zygmuntówka i wielu innych. Podążając szlakami turystycznymi mijamy m.in. Grząby Bolmińskie i Grzywy Korzeczkowskie, mamy okazje zawitać w Jaskini Piekło oraz Jaskini Raj. Okolice Chęcin są też rajem dla geologów, którzy doświadczyć mogą wielu niespotykanych w innych częściach kraju okazów przyrody nieożywionej. Najlepszym miejscem, gdzie znajdą coś dla siebie jest tez Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego w Miedziance. Przez nasze tereny przechodzi również Szlak Archeo-Geologiczny oraz szlaki rowerowe.

Ponad to na interesujący spacer na łonie natury połączony z niezwykłymi urokami dawnej wsi, można się wybrać do Parku Etnograficznego Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, a dla pasjonatów nauki i historii świetnym miejscem będzie Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu z Centrum Nauki Leonardo da Vinci oraz Dworem Starostów Chęcińskich.


Zadaniem przewodnika turystycznego jest odkrywanie przed zwiedzającym wszystkich ciekawych i atrakcyjnych miejsc. Opowiadanie o historii danego miejsca czy opisywanie życia ważnych osób nie może być jedynie suchym wykładem, dlatego też dzięki zaangażowaniu pracujących w tym zawodzie możemy przyswoić wiedzę w przystępny sposób. Przewodnicy zaprowadzą nas w miejsca, skąd najlepiej widać okolice, wskażą najbardziej charakterystyczne cechy przyrodnicze czy krajobrazowe, dadzą cenne rady w eksplorowaniu okolicy. Podpowiedzą gdzie dobrze zjeść, gdzie kupić fajną pamiątkę czy porozmawiać z interesującymi mieszkańcami. Stoją na straży zarówno rzetelnej wiedzy, którą przekazują, ale także dobrej zabawy, bo turystyka właśnie z tym ma się głównie kojarzyć. Warto docenić ich trud, ponieważ przychodzi im nieraz pracować w ciężkich warunkach, przy spiekocie letniego słońca, w błocie jesiennych wypraw po lasach, deszczu i mrozie. Niezliczone kilometry, pokonywane niejednokrotnie po wertepach, między krzakami i drzewami – wszystko to by pokazać turyście jak pięknie jest w naszej Polsce.
 
Chcemy serdecznie podziękować wszystkich przewodnikom – terenowym, górskim, miejskim, muzealnym, pilotom wycieczek i wszelkim innym którzy parają się tym ciekawym zawodem, życząc jednocześnie wszystkiego co najlepsze. Dzięki Wam turystyka nabiera kolorytu i pozwala w pełni delektować się niezwykłymi walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi.
 
Serdecznie dziękujemy!!!
Gmina Chęciny

facebook

instagram

youtube

trip advisor

Zamek Królewski w Chęcinach

Niemczówka

Geopark Świętokrzyski

Synagoga w Chęcinach