Nowa ścieżka dydaktyczna w Rezerwacie Góra Zelejowa
Odsłony: 538
Na północ od Doliny Chęcińskiej wyłania się Pasmo Zelejowskie, jedno z piękniejszych miejsc w rejonie Chęcin. Ze wzgledu na niesamowite walory geologiczne oraz turystyczne Gmina Chęciny udostępniła tam nową ścieżkę geoturystyczną, która z pewnością umożliwi turystom jeszcze lepsze poznanie bogactw Rezerwatu Przyrody Góra Zelejowa.
Na obszarze rezerwatu podziwiać możemy Kamieniołom Szczerba, Kamieniołom Zachodni oraz kilka niewielkich łomów, stanowiących przykłady minionego czasu górnictwa na terenie ziemi chęcińskiej. Stąd pochodzi tak zwana „różanka zelejowska”, najpiękniejszy i słynny w całym kraju rodzaj wapienia wydobywanego na Ziemi Chęcińskiej.
Rezerwat Góra Zelejowa obejmuje obszar 67 hektarów, a został utworzony w 1954 roku w celu ochrony biegnącej tu na długości blisko 1 kilometra wapiennej grani górskiej z okresu dewonu. Chronione są również występujące tu rzadkie gatunki flory i fauny. Specyficzne ułożenie żył kalcytowych w wapiennych strukturach wzniesień, przyczyniło się wydobycia kamienia, w efekcie którego po eksploatacji powstały charakterystyczne szerokie kamieniołomy.
Wędrując po rezerwacie z jednej strony spotkamy las sosnowy z mchami i porostami, natomiast od strony południowej pojawia się charakterystyczna dla niewymagających powierzchni wapiennych, roślinność kserotermiczna.
Na Górę Zelejową można dotrzeć m.in. spacerując Czerwonym szlakiem im. Sylwesrta Kowalczewskiego, prowadzącym z Dolnego Rynku w Chęcinach przez Pasmo Zelejowskie, Pasmo Bolechowice, Pasmo Zgórskie aż do Pasma Kadzielniańskiego w Kielcach. Od Chęcin do rezerwatu turystę dzieli ok. trzykilometrowa trasa.
Ze szczytu Góry Zelejowej rozpościera się wspaniały widok m.in. na Pasmo Chęcińskie z Górą Zamkową i Zamkiem Królewskim w Chęcinach od strony południowej oraz Pasmo Bolechowickie od strony północnej.
fot. CKIS Chęciny