21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego
Odsłony: 521
21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego
21 lutego jest jednym z najważniejszych dni dla turystyki na całym świecie z okazji przypadającego Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego. Święto to ustanowione zostało w 1989 r. podczas III Konwencji Światowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych (World Federation of Tourist Guide Associations), która odbyła się w stolicy Cypru – Nikozji. Z tej okazji warto kilka słów poświęcić temu bardzo wymagającemu i trudnemu zawodowi.
Według słownikowej definicji przewodnik turystyczny to osoba, która oprowadza zwiedzających w wybranym przez nich języku oraz objaśnia kulturalne i przyrodnicze dziedzictwo obszaru. Choć jest to wyczerpujące wyjaśnienie, nie zawiera ono przecież wszystkich elementów, ważnych w tej wyjątkowej profesji. Dlaczego? Postaramy się to rozjaśnić poniżej.
Przewodnik to osoba, która posiadać musi niezwykle szeroką wiedzę na różne tematy, począwszy od historii, kultury czy znajomości lokalnych i narodowych tradycji, skończywszy na zjawiskach przyrodniczych, geologii czy topografii regionu. Dodatkowo w tym zawodzie bardzo istotna jest znajomość unikatowych i charakterystycznych wydarzeń czy osobliwości, które wyróżniają dany obszar/obiekt spośród innych. Dużym atutem jest również umiejętność wydobycia z pozornie mało istotnych i niewidocznych elementów krajobrazu coś wyjątkowego, coś co przy bliższym poznaniu warte jest zapamiętania.
Nieodzowną dla pracy przewodnika jest także zdolność przykuwania uwagi. Sztuką przekazania posiadanej wiedzy jest zatem nie tyle wyuczenie jej na blachę, co wyeksponowanie w werbalny sposób tak, by słuchacz chłonął ją od pierwszej minuty. Największą porażką pozostaje turysta, który większość czasu spędził wpatrzony w ekran telefonu, ziewający i przestępujący z nogi na nogę z wyraźną miną wskazującą na znużenie. Najlepszą na to receptą jest ciągłe samodoskonalenie się w tym względzie i budowanie w sobie charyzmy, tak ważnej w zawodach narażonych na publiczną ocenę.
Przewodnik to także człowiek o żelaznym charakterze i dużej wytrzymałości. Warunki atmosferyczne nie zawsze sprzyjają komfortowemu zwiedzaniu, jednak w wielu przypadkach padający deszcz czy porywisty wiatr nie mogą przeszkodzić w efektywnym globtroterstwie. Dlatego też nierzadko przychodzi przewodnikowi moknąć i marznąć, niemniej dobre przygotowanie sprzętowe i doświadczenie pozwalają na poradzenie sobie nawet w najtrudniejszych warunkach. W tym zawodzie dużą rolę odgrywa także wytrzymałość – wielogodzinne podróże z miejsca na miejsce przeważnie odbywają się per pedes, a więc przy wykorzystaniu wyłącznie własnego „środka lokomocji”. Na szczęście wspinanie się na wzgórza, pokonywanie łąk pełnych pokrzyw i ostów czy przeskakiwanie między jedynymi na obszarze suchymi skrawkami terenu pozwala na wypracowanie zwinności i rzeźbi sylwetkę.
W pracy z turystami wymagana jest także umiejętność dostosowania się do „obsługiwanych” grup ze względu na wiek, zawód czy nawet pochodzenie uczestników. Inaczej przewodnik podchodzi do grupy dzieciaków, których codzienną rozrywką jest gra w piłkę i zabawa w chowanego, a inaczej do osób dorosłych, wykonywujących wymagającą i stresującą pracę. Posiadanie szerokiego zasobu słownictwa (zarówno profesjonalnego jak i tego nieco mniej oficjalnego) i zdolność modulowania głosem potrafią zainteresować nawet najbardziej opornych zwiedzających. Cenną cechą jest też… posiadanie poczucia humoru, które rozluźnia atmosferę i przełamuje pierwsze lody. Trzeba jednak uważać – nie każdego ten sam żart będzie tak samo śmieszył…
W tym wyjątkowym dniu pragniemy złożyć wszystkim przewodnikom najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta. Pragniemy, by zawsze towarzyszył im uśmiech na ich twarzach, by z otwartym sercem i umysłem przystępowali do tej wymagającej pracy. Chcemy też podziękować za wszystkie lata i trud wniesiony w jak najlepsze przekazywanie turystom swojej wiedzy i pokazywanie im piękna Ziemi Chęcińskiej. Mamy nadzieję, że dalej będziemy mogli cieszyć się Waszą obecnością i czerpać z waszych doświadczeń.
Z turystycznym pozdrowieniem!
Wszystkiego Najlepszego!
Konrad Szymański
Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej Gminy Chęciny