Image is not available
Slider
Image

Święto Lotnictwa Polskiego

Święto Lotnictwa Polskiego

Dnia 28 sierpnia przypada Święto Lotnictwa Polskiego, upamiętniające jego bogatą historię obfitującą w liczne chwalebne, ale także i dramatyczne zdarzenia. Jest to dzień poświęcony zarówno lotnictwu wojskowemu, jak i cywilnemu. Święto jest obchodzone już od ponad wieku - od 1919 roku, choć jego nazwa i termin zmieniały się na przestrzeni lat. Początkowo było obchodzone jako Dzień Lotnictwa Polskiego. Przypadało na 5 listopada, upamiętniając datę pierwszego lotu bojowego polskiego samolotu wojskowego, który miał miejsce w 1918 roku. Jego załogę stanowili- porucznik pilot Stefan Bastyr i porucznik obserwator Janusz de Beaurain. Obaj żołnierze są kawalerami Orderu Virtuti Militari, najważniejszego polskiego odznaczenia wojskowego. Od 11 listopada 1932 roku, na rozkaz marszałka Józefa Piłsudskiego, Dzień Lotnictwa Polskiego stał się  Świętem Lotnictwa Polskiego, obchodzonym w tym samym dniu co późniejsze Święto Niepodległości. W latach późniejszych termin obchodów jeszcze kilkukrotnie się zmieniał. Od 1993 roku, na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej podpisanej przez prezydenta Lecha Wałęsę, dniem święta stał się 28 sierpnia- rocznica zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stefana Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge, które odbyły się w dniach 12–28 sierpnia 1932 roku Berlinie.

 

Historia polskiego lotnictwa wojskowego jest wypełniona chlubnymi epizodami. Od wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, przez wojnę obronną 1939 roku, bitwę o Anglię, aż do ostatnich dni II wojny światowej nasi piloci walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Gmina Chęciny także miała swój wkład w historię lotnictwa naszego kraju, a szczególnie w jego rozwój- od 1932 roku w Polichnie działała Szkoła Szybowcowa. Nieco później połączono siły środowiska szybowcowego Pińczowa oraz Polichna tworząc Szkołę Szybowcową LOPP Polichno - Pińczów im. gen. Leona Barbeckiego. Wielu jej absolwentów wykorzystało zdobyte umiejętności walcząc jako piloci w czasie II wojny światowej. Uczniami szkoły, oprócz Polaków, byli także młodzi Rumuni, Węgrzy, Finowie i Czesi. Podchęcińska szkoła była elitarnym ośrodkiem szkoleniowym i dumą regionu, działała do wybuchu II wojny światowej, w trakcie której niemal całe jej zaplecze techniczne zostało zniszczone przez Niemców. Działalność placówki reaktywowano w 1946 roku, ale prawdopodobnie ze względu na problemy związane z wykupem gruntów potrzebnych do uprawiania szybownictwa, szkoła działała jeszcze tylko do 1959 roku.

 

W miejscowości Gościniec pod Chęcinami, w okolicy miejsca gdzie funkcjonowała Szkoła Szybowcowa LOPP Polichno- Pińczów im. gen. Leona Barbeckiego stoi Pomnik Lotników, przedstawiający mitycznego Ikara. Każdego roku we wrześniu Gmina Chęciny organizuje tu uroczystości upamiętniające bohaterską postawę lotników, instruktorów i absolwentów szkoły, walczących i poległych w czasie II wojny światowej. Obchodom towarzyszą pokazy lotnicze, występy dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Polichnie oraz uroczysta Msza Święta za poległych. W hołdzie bohaterów powietrznych bitew oddawane są także salwy honorowe. Ponadto Szkoła Podstawowa w Polichnie od 2008 roku, na  mocy uchwały Rady Miejskiej w Chęcinach, nosi imię gen. Stanisława Skalskiego. Był on jednym z pilotów odbywających szkolenia w Szkole Szybowcowej w Polichnie. W czasie II wojny światowej wsławił się jako najlepszy polski lotnik tamtego okresu, za co odznaczony został Złotym Krzyżem Virtuti Militari. W Szkole Podstawowej można także zobaczyć wyjątkową wystawę poświęconą historii lotnictwa w regionie, upamiętniającą funkcjonującą tu niegdyś Szkołę Szybowcową.

 

Łukasz Woś

Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej Gminy Chęciny

Image
Image
Image
Image
Gmina Chęciny

facebook

instagram

youtube

trip advisor

Zamek Królewski w Chęcinach

Niemczówka

Geopark Świętokrzyski

Synagoga w Chęcinach