Image is not available
Slider
Image

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2023

EDD to cykliczny projekt kulturalno -  społeczny, dzięki któremu mieszkańcy całej Europy mogą poznać zabytki, również te niedostępne na co dzień.

Organizowanie lekcji muzealnych, rekonstrukcji historycznych, koncertów, spektakli, wystaw,  turniejów czy zabaw dla dzieci, gier terenowych, kiermaszów, biesiad, pozwoli w sposób przystępny i ciekawy osiągnąć cel, jakim jest edukacja historyczna i kulturalna, poznanie korzeni europejskiej kultury oraz dialog międzykulturowy.

Ogólnopolskim koordynatorem obchodów jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, dzięki któremu, przy pomocy regionalnych i lokalnych organizacji pozarządowych oraz władz samorządowych powstała wyjątkowa formuła edukacyjna. Koordynatorem w naszym regionie jest Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

„Kamienie milowe”, Tajemnice codzienności”, „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”, „Niepodległa dla wszystkich” czy „Polski splot”, to dotychczasowe tematy przewodnie EDD. W tym roku tematem przewodnim jest „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”.

Zamek Królewski w Chęcinach, będąc niemal żywym przykładem naszego dziedzictwa kulturowego, także włącza się w inicjatywę, przybliżając swoją historię poprzez odkrywanie swych tajemnic z zamkowym przewodnikiem.

Średniowieczna twierdza chęcińska to jedna z największych i najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych województwa świętokrzyskiego. Majestatycznie wznoszący się nad miasteczkiem Zamek, przyciąga setki tysięcy turystów rocznie. Nie bez znaczenia są sprzyjające zwiedzaniu walory przyrodnicze, takie jak choćby fantastyczne ukształtowanie terenu i usytuowanie Zamku na szczycie Góry Zamkowej, dzięki czemu obiekt jest widoczny z bardzo dużej odległości. A kolorowa iluminacja, która podświetla twierdzę każdego wieczoru, tworzy niemal bajkową atmosferę. Z kolei z murów zamkowych, rozpościera się zapierający dech w piersiach widok, na przepiękną panoramę Gór Świętokrzyskich, a przy dobrej widoczności z baszt zamkowych można podziwiać szczyty Tatr.

W ramach EDD Zamek Królewski w Chęcinach zaprasza na wspólne odkrywanie historii warowni chęcińskiej z zamkowym przewodnikiem. Przez dwa wrześniowe weekendy, 9-10, 16-17, zapraszamy Was na spacer po zakamarkach jednego z najpiękniejszych zabytków w Polsce. Opowiemy wielowiekową historię obiektu i zdradzimy tajemnice ukryte w legendach. Spacer ścieżkami wydeptanymi przez tak wybitnych przedstawicieli polskiego narodu jak Władysław Łokietek czy Kazimierz Wielki na pewno będzie niezapomnianym przeżyciem.

Usługa przewodnicka, która odbywać się będzie o godzinie 11:00 13:00 oraz 15:00, dostępna jest w cenie biletu wstępu.

 

 

Gmina Chęciny

facebook

instagram

youtube

trip advisor

Zamek Królewski w Chęcinach

Niemczówka

Geopark Świętokrzyski