82 rocznica utworzenia Armii Krajowej
Odsłony: 170
Wydarzenia z września 1939 r. zapisały się jako wyjątkowo tragiczne w historii polskiej, ale i ogólnoświatowej dając początek największemu konfliktowi zbrojnemu w dziejach, jakim była II wojna światowa. 1 września wojska III Rzeszy, bez wypowiedzenia wojny, dokonały inwazji na Polskę. Niedługo potem – 17 września będący w porozumieniu z Niemcami Związek Radziecki również wysłał swoje oddziały na terytorium II RP. Finalnie polskie ziemie w całości znalazły się pod okupacją, co nie spowodowało jednak zaprzestania walki przez Polaków.
Już w trakcie kampanii wrześniowej utworzono pierwszą organizację konspiracyjną - Służbę Zwycięstwu Polski, której celem była walka z okupantami. 13 listopada 1939 r. zastąpiono ją Związkiem Walki Zbrojnej, który rozwijał założenia poprzedniczki. Był największą, choć nie jedyną polską organizacją konspiracyjną działającą w tamtym okresie. Ostatecznie postanowiono zjednoczyć wszystkie siły oporu i 14 lutego 1942 r. na mocy rozkazu Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego powstała Armia Krajowa. Była największą, podziemną, konspiracyjną organizacją w Europie, posiadając w swoim szczycie ponad 350 tys. zaprzysiężonych żołnierzy, którym przyświecał wspólny cel jakim było oswobodzenie ojczyzny.
Działalność AK była niezwykle zróżnicowana, a przy tym prowadzona na ogromną skalę. Do jej zadań należało prowadzenie wywiadu i kontrwywiadu, łączność kurierska i radiowa, propaganda niepodległościowa, dywersja, szkolenie kadr, pozyskiwanie broni i produkcja środków walki. Podejmowano również działania mające pomóc osobom więzionym w obozach jenieckich i obozach zagłady. Wydawano i wykonywano wyroki śmierci na zdrajcach ojczyzny i konfidentach, a także na głównych oprawcach Polaków, jaki na przykład na dowódcy SS i policji w Generalnym Gubernatorstwie Franzu Kutscherze. Szacuje się, że AK przeprowadziła ponad 110 tys. akcji zbrojno-dywersyjnych.
Armia Krajowa była zbrojnym ramieniem Polskiego Państwa Podziemnego, którego głównym celem było przygotowanie i wywołanie ogólnopolskiego powstania. Największą operacją militarną, będącą częścią akcji ”Burza” było powstanie warszawskie, trwające 63 dni - od 1 sierpnia do 3 października 1944 r. Niestety zakończyło się ono klęską, wobec ogromnej przewagi wojsk niemieckich nad siłami powstańców oraz braku pomocy ze strony Armii Czerwonej, stacjonującej po drugiej stronie Wisły. 19 stycznia 1945 r. gen. Leopold Okulicki wydał rozkaz rozwiązujący Armię Krajową.
Żołnierze AK zapisali się w polskiej historii jako wspaniali patrioci, bohatersko walczący o wolność ojczyzny, okazując przy tym wielką odwagę i niezłomność charakteru. Z okazji 82 rocznicy utworzenia Armii Krajowej, Gmina Chęciny uhonoruje to wydarzenie rozświetlając Zamek Królewski w narodowych, biało-czerwonych barwach.
Łukasz Woś, Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej w Chęcinach