Wycieczki dla seniorów

Muzealna Izba Pana Wołodyjowskiego

Pomysł stworzenia Izby narodził się tuż przed obchodami jubileuszu 50-lecia ekranizacji ostatniej części „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Wiele scen "Pana Wołodyjowskiego" było nagrywane w Chęcinach, gdzie tuż obok ruin chęcińskiego zamku zbudowana została atrapa zamku z Kamieńca Podolskiego. Tu właśnie nagrane zostały największe sceny batalistyczne, w których zagrało blisko trzy tysiące statystów - część z nich to także mieszkańcy Gminy i Miasta Chęciny. Tu również kręcono scenę śmierci pana Michała, którego grał Tadeusz Łomnicki.

Jesienią 2019 roku zorganizowaliśmy akcję pn. „Zbiórka pamiątek związanych z ekranizacją filmu Pan Wołodyjowski reż. Jerzego Hoffmana”, dzięki czemu udało się zgromadzić znaczną część eksponatów – głównie zdjęć i starych fotografii. Dodatkowo obchody jubileuszu stały się doskonałą i niepowtarzalną okazją, by zaproszeni odtwórcy głównych ról zostawili po sobie pamiątki, które również posłużą jako część ekspozycji.

Izba powstała z kilku powodów. Pierwszym z nich było zachowanie pamięci o wyjątkowym wydarzeniu w dziejach miasta, jakim był fakt nagrywania filmu „Pan Wołodyjowski”. Mijający czas zaciera ulotne wspomnienia, przez co bezpowrotnie giną one w pomroce dziejów. Postanowiliśmy zatem zabrać to co zostało, zarówno w formie werbalnej, jak i materialnej w postaci zdjęć, które tworzyli sami mieszkańcy miasta. Zostały one wyeksponowane w gablotach, dzięki czemu turysta może zobaczyć produkcję filmową „od kuchni”. W ten sposób chcemy je przekazać szerszemu gronu odbiorców, by mogły trwać w ich pamięci w dalszym ciągu i być przekazywane kolejnym pokoleniom.

Izba podzielona jest tematycznie. Pierwsza sala poświęcona została wydarzeniu 50-lecia premiery filmu „Pan Wołodyjowski”, które odbyło się 14 listopada 2019 r. w Hali „Pod Basztami”. Uczestniczyli w nim aktorzy, biorący udział w tej epokowej produkcji – Magdalena Zawadzka, Daniel Olbrychski i Jan Nowicki, którzy ciekawe opowiadali o swoich wspomnieniach związanych z Chęcinami. W pomieszczeniu znajdują się też odlewy i odciski dłoni wspomnianych gości, wykonane podczas uroczystości. Druga Sala przenosi nas w czasy produkcji filmu, czyli do roku 1968. Zobaczymy tu wspomniane sentymentalne zdjęcia, a także repliki strojów głównych bohaterów i rekwizytów. Znajdują się tam także elementy konstrukcyjne makiety Kamieńca Podolskiego, która powstała na potrzeby filmu, a znajdowała się na wzgórzu nieopodal dzisiejszej chęcińskiej twierdzy. Trzecia sala nawiązuje właśnie do wyżej wspomnianych obiektów, prezentując ich wygląd w szerszej perspektywie, zaś na samym środku pomieszczania stoi makieta Zamku Królewskiego w Chęcinach z epoki Wazów, powstała w ubiegłym roku. 

facebook

instagram

youtube

trip advisor

Zamek Królewski w Chęcinach

CIT Chęciny

Geopark Świętokrzyski

Synagoga w Chęcinach

Gmina Chęciny