

Na zboczu Góry Żebrowicy w niewielkiej miejscowości Gościniec pod Chęcinami dumnie ku niebu wznosi skrzydła mityczny Ikar na kamiennym obelisku. Pomnik Lotników upamiętniający lata świetności elitarnej szkoły szybowcowej oraz jej instruktorów i uczniów – polskich pilotów, którzy walczyli o niepodległość naszego kraju w czasie II wojny światowej, powstał tutaj w 1992 roku. Jego odsłonięcia dokonał gość honorowy wydarzenia - gen. Stanisław Skalski, absolwent szkoły i jeden z najwybitniejszych polskich asów przestworzy, który w sposób szczególny zasłużył się lotnictwu Polski i Wielkiej Brytanii w czasie wojennych walk powietrznych.
Początki istnienia Szkoły Szybowcowej LOPP Polichno - Pińczów im. gen. Leona Barbeckiego sięgają roku 1931, kiedy to studenci Politechniki Warszawskiej, będący także członkami Aeroklubu Warszawskiego, odwiedzali urokliwe tereny Ziemi Chęcińskiej. Młodzi adepci sztuki lotniczej odkryli tutaj fantastyczne warunki związane z wiejącymi w okolicy pobliskich wzniesień wiatrami, sprzyjającymi lotom szybowcowym. Szczególnie dobrym miejscem okazała się być Góra Żebrowica, u której stóp znajduje się miejscowość Polichno.
W 1932 oficjalnie otwarto Szkołę Szybowcową w Polichnie. Dzięki kolejnym odkryciom związanym z korzystnym ukształtowaniem terenu regionu świętokrzyskiego w okolicy pasma pińczowskiego i możliwości odbywania tam dłuższych lotów, połączono siły środowiska szybowcowego Pińczowa oraz Polichna i powołano Szkołę Szybowcową LOPP Polichno - Pińczów im. gen. Leona Barbeckiego. W kolejnych latach, dzięki subwencjom władz centralnych szkoła była rozbudowywana i przystosowywana do nauki pilotażu na masową skalę. Szkoła posiadała m.in. warsztat naprawczy, nowoczesne hangary oraz pomieszczenia dla lotników. Z czasem wzrosła również ilość i jakość wykorzystywanego do szkoleń sprzętu. Kadra instruktorska Szkoły Szybowcowej od roku 1932 wyszkoliła setki wyśmienitych polskich pilotów, walczących później w czasie II wojny światowej. Uczniami szkoły byli także młodzi Rumuni, Węgrzy, Finowie i Czesi. Podchęcińska szkoła orląt była nie tylko elitarnym ośrodkiem szkoleniowym i dumą regionu, ale także wabikiem przyciągającym na świętokrzyską ziemię rzesze miłośników rozwijającego się lotnictwa, co sprzyjało rozwojowi gospodarczemu regionu.