158. Rocznica wybuchu Powstania Styczniowego
Odsłony: 517
22 stycznia 1863 roku na terenie Królestwa Polskiego rozpoczęło się Powstanie Styczniowe, ogłoszone Manifestem wydanym przez Tymczasowy Rząd Narodowy. Dziś mija 158. rocznica wybuchu tego jednego z najdłużej trwających powstań narodowych.
Walki trwały aż do jesieni 1864 roku. Stoczono ponad 1200 bitew i potyczek z udziałem blisko 200 tys. ludzi.
Klęska powstania doprowadziła do wprowadzenia licznych i dotkliwych represji. Rozpoczęto intensywną rusyfikację ludności polskiej, likwidowano klasztory, odbierano prawa miejskie, pacyfikowano całe wsie, konfiskowano majątki, a uczestników walk powstańczych zsyłano na Syberię.
Pomimo upadku powstania, duch patriotyzmu w walczących pozwolił na umocnienie tożsamości narodowej i dążenie do niepodległości.
W Chęcinach na Cmentarzu Parafialnym, dla uczczenia pamięci o poległych i pomordowanych w czasie Powstania Styczniowego, znajduje się mogiła, na tablicy której odczytujemy napis:
ZBIOROWA MOGIŁA
Powstańców Styczniowych poległych
i pomordowanych w roku 1863
przez władze carskie w byłym
więzieniu znajdującym się
w klasztorze oo. Franciszkanów
Społeczeństwo Gminy Chęciny
W 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego
Anno Domini 2013
Warto dodać, że do Klasztor Ojców Franciszkanów w Chęcinach, ówcześnie pełnił rolę więzienia carskiego o zaostrzonym rygorze. Po jednej z najbardziej krwawych walk Powstania Styczniowego, bitwy pod Małogoszczem, trafiło do niego 67 osób.
Dla upamiętnienia 158. Rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego Zamek Królewski w Chęcinach przybierze barwy narodowe.
Pamiętamy!