Image is not available
Slider
Image

Park Etnograficzny w Tokarni

Park Etnograficzny - Skansen w Tokarni mieści się przy trasie Kielce-Kraków (8 km za Chęcinami w kierunku Krakowa). Na obszarze około 65 hektarów zgromadzono wiejskie zabudowania z różnych zakątków regionu. Założenia merytoryczne i naukowe ekspozycji opracował w 1971 roku etnograf, prof. dr hab. Roman Reinfuss z Pracowni Badania Polskiej Sztuki Ludowej Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Jego zamierzeniem było odtworzenie typowego układu osadniczego wiosek z różnych subregionów Kielecczyzny.

W skansenie znajdują się przykłady budownictwa drewnianego datowane od XVII wieku do pierwszej połowy XX wieku. Wśród najpiękniejszych obiektów należy wymienić: barokowy kościół z Rogowa (1763 r.), modrzewiowy Dwór z Suchedniowa (XIX w.), czy Organistówkę z Bielin z poł. XIX w., w której zaaranżowano wnętrze dawnej apteki. Wśród ciekawych ekspozycji znalazł się także zakład prowincjonalnego fotografa w chałupie z Wąchocka, rozbudowaną aranżację sklepiku małomiasteczkowego z lat 30. XX w., wnętrze domu z Ćmielowa, czy chałupę z Szydłowa (1705 r.), zamieszkiwaną przez rodzinę żydowskiego krawca. Wśród stałych ekspozycji pojawiły się też realizacje przybliżające turystom rzadko pokazywane w skansenach rytuały związane z pochówkiem i śmiercią: wystawę opowiadającą o ludowych zwyczajach pogrzebowych obejrzeć można w chałupie ze Szczepanowic w sektorze wyżynnym. Walory historyczne oraz wartość edukacyjną Parku Etnograficznego w Tokarni wzbogacają wystawy tematyczne poświęcone kulturze ludowej. Wiele z nich okresowo aranżowanych jest we wnętrzach XVIII-wiecznego Spichlerza Dworskiego ze Złotej Pińczowskiej.

Image
Image

Przy Muzeum działa obecnie restauracja „Wilaneska” – karczma serwująca dania kuchni regionalnej, a dla szukających noclegu oferowane są komfortowe pokoje gościnne w Ośmioraku z Rudy Pilczyckiej z 1914 r. stanowiącego przykład wielorodzinnego drewnianego domu folwarcznego z XIX wieku.

 

Udogodnienia:

 - duży i bezpłatny parking

 - Toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami znajdują się w budynku usytuowanym w pobliżu budynku kasowego, a także na sektorze dworsko-folwarcznym.

 

Muzeum Wsi Kieleckiej realizowało w ramach programów Kultura Dostępna oraz Kultura Bez Barier projekty z zakresu dostosowania oferty edukacyjnej z zakresu obsługi osób z niepełnosprawnościami.

 

Dostępne udogodnienia:

  1. Przeszkolona kadra pracowników Muzeum z zakresu obsługi turystów -interesantów z dysfunkcją wzroku oraz niepełnosprawnością intelektualną;
  2. Utworzenie Izby Sensorycznej, w której prezentowane są elementy materialnej kultury ludowej. W tym pomieszczeniu można dotykać prezentowane przedmioty, które są odpowiednio przystosowane dla osób z niepełnosprawnością. Utworzenie takiego pomieszczenia jest zwiększeniem dostępności Parku Etnograficznego w Tokarni oraz uatrakcyjnieniem oferty skansenu, skierowanej nie tylko do dzieci, młodzieży oraz dorosłych z niepełnosprawnością narządu wzroku, z niepełnosprawnością intelektualną oraz w spektrum autyzmu, ale również dla pełnosprawnych odbiorców.
  3. Wprowadzenie do oferty edukacyjnej dedykowanej ścieżki zwiedzania z przewodnikiem oraz warsztatów i lekcji muzealnych.
  4. Wprowadzone zostały dwa rodzaje tylfoprzewodników - pełny oraz skrócony. Przewodnik pełny stworzony został z myślą o turystach indywidualnych - znajdują się w nim tyflografiki przedstawiające wybrane obiekty - budynki wzbogacone o przedstawienie układu pomieszczeń, wraz z krótkimi informacjami zapisanymi alfabetem Braille'a. Wersja skrócona przewodnika została przygotowana z myślą o grupach korzystających z usługi przewodnickiej i jest niejako uzupełnieniem snutej przez niego opowieści. Przewodniki można bezpłatnie wypożyczyć w kasie Parku Etnograficznego w Tokarni.

 

Na obecną chwilę Muzeum nie posiada w swojej ofercie audioprzewodników oraz wypukłych map-planów obiektu.

LISTOPAD – MARZEC

poniedziałek - niedziela    -    9.00 - 15.00
/kasa czynna 8.30 - 14.30/ 

poniedziałek - wstęp bezpłatny - 9.00 - 15.00 (wyłącznie na wystawę stałą  budownictwa ludowego bez zwiedzania wnętrz)                

 

KWIECIEŃ I PAŹDZIERNIK

wtorek – niedziela     -     9.00 - 17.00   
/kasa czynna 8.30 - 16.30/

poniedziałek - wstęp bezpłatny - 9.00 - 17.00 (wyłącznie na wystawę stałą  budownictwa ludowego bez zwiedzania wnętrz)   

 

MAJ – WRZESIEŃ

poniedziałek – niedziela    -    10.00 - 18.00
/kasa czynna 9.30 - 17.30/

poniedziałek - wstęp bezpłatny - 10.00 - 18.00 (wyłącznie na wystawę stałą  budownictwa ludowego, bez zwiedzania wnętrz)    

Gmina Chęciny

facebook

instagram

youtube

trip advisor

Zamek Królewski w Chęcinach

Niemczówka

Geopark Świętokrzyski

Synagoga w Chęcinach