Image is not available
Slider
Image

Jaskinia Raj i Centrum Neandertalczyka

Jaskinia Raj

Jaskinia „Raj” jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju. Zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Występują tutaj skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne. Od 1972 roku udostępniona została dla ruchu turystycznego wyłącznie pod opieką przewodnika. Jest to jaskinia o rozwinięciu poziomym, można ją zwiedzać bez posiadania specjalnych umiejętności. Trasa jest oświetlona elektrycznie i przystosowana do zwiedzania przez grupy wycieczkowe.
Jaskinia Raj jest typową jaskinią krasową rozwiniętą w wapieniach. Choć niewielka, wyróżnia się wśród polskich jaskiń bogatą i dobrze zachowaną szatą naciekową. Należy do nielicznych w kraju jaskiń oświetlonych elektrycznie (oświetlenie światłowodowe) i udostępnionych do zwiedzania pod opieką przewodnika. Korytarze jaskini wytworzone zostały w wapieniach środkowego dewonu, które ok. 360 milionów lat temu powstały na dnie płytkiego morza. Rozwój jaskini zachodził w kilku etapach, głównie pod koniec trzeciorzędu i w czwartorzędzie.
Długość trasy turystycznej wynosi 180 metrów i rozpoczyna się w pawilonie, gdzie zorganizowana jest wystawa muzealna wprowadzająca turystów w tematykę krasu. Można zobaczyć tu znalezione w namulisku krzemienne narzędzia pracy człowieka neandertalskiego, zamieszkującego jaskinię ok. 50.000 lat temu, a także szczątki prehistorycznych zwierząt - mamuta, nosorożca włochatego, niedźwiedzia jaskiniowego - będących obiektem polowań i szukających w jaskini schronienia. W muzeum odtworzone zostało obozowisko rodziny neandertalskiej z trzema naturalnej wielkości postaciami.

Centrum Neandertalczyka

PIERWSZE CENTRUM NEANDERTALCZYKA to wyjątkowe miejsce, w którym zbiegają się pradawne losy człowieka z najnowszymi odkryciami współczesnej nauki. Powstało przy współpracy ze Stowarzyszeniem Naukowym Archeologów Polskich przy Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Łączy w sobie cele integracyjne, edukacyjne oraz wychowawcze, ucząc zachowań prospołecznych.  Uczniom w każdym wieku pozwala poznać swoje korzenie, a przez to zrozumieć otaczający ich świat.
Co zobaczysz na wystawie?

- naturalnych rozmiarów replikę mamuta (skala 1:1) mierzącą 6 metrów długości i 3,5 metra wysokości
- multimedialne prezentacje i filmy udostępnione dzięki DISCOVERY
- repliki czaszek ludzi pierwotnych
- hologram 3D czaszki neandertalczyka
- inscenizację polowań i życia codziennego
CZYNNE  
 
Styczeń - Kwiecień
Maj - Czerwiec
Lipiec - Sierpień
Wrzesień - Październik
Listopad
Godziny otwarcia (wt.-ndz.)

10.00 - 17.00
09.00 - 19.00
09.00 - 18.00
09.00 - 17.00
09.00 - 16.00
Jaskinię Raj można zwiedzać od 15 stycznia do 15 listopada
UWAGA: W poniedziałki Jaskinia Raj i Centrum Neandertalczyka - NIECZYNNE
Niedziela Wielkanocna – NIECZYNNE
Poniedziałek Wielkanocny – CZYNNE
1 listopada – NIECZYNNE
Gmina Chęciny

facebook

instagram

youtube

trip advisor

Zamek Królewski w Chęcinach

Niemczówka

Geopark Świętokrzyski

Synagoga w Chęcinach